Vývoj na MacOS

seznamte se s naší prací

V uplynulých téměř deseti letech byl mým hlavním operačním systémem a vývojovou platformou Linux, konkrétně distribuce Gentoo. Hardware počítače už ale začal dosluhovat a přišla veliká otázka, co nového za stroj pořídit a zda zůstat u linuxu jako svého „domácího“ operačního systému?

Distribuce linuxu Gentoo by šla charakterizovat slovy „od programátorů pro programátory“. To s sebou nese mnoho výhod, ale i určité uživatelské nepohodlí, které vyžaduje zvýšenou časovou náročnost pro údržbu systému.

Jednou z možností, jak problém údržby řešit, by bylo zvolit jinou distribuci. Ač se to tak na první pohled nemusí zdát, přesně tento způsob řešení jsem zvolil a zakoupil MacBook s operačním systémem MacOS.

Je přechod na MacOS zásadní změna?

K mému milému překvapení není. Opět dostáváme unixový systém, ve kterém si lze snadno a dobře přizpůsobit základní aplikaci Terminál. V systému fungují (s drobnými obměnami) všechny mnou používané příkazy, shell bash, editor vim, skriptovací jazyky ruby a python,... vše je v základu. Balíčkovací systém Homebrew se musí doinstalovat, ale není to nic složitého.

Co je na Macu jinak?

Určitě klávesnice a klávesové zkratky, kdy klávesu „control“ nahrazuje klávesa „command“. Chybí klávesy „home“, „end“, „delete“, které jsou nahrazeny dvojhmaty. Nemohu povědět, zda je to „krok zpět“, spíše otázka zvyku.

Naopak „krokem vpřed“ je rozhodně touchpad, který opravdu dokáže plně nahradit myš. Víceprstá gesta interakci s počítačem velmi zrychlují. Dokonce natolik, že jsem až teprve nyní objevil virtuální plochy, které sice na linuxu existují již „odpradávna“, ale u mě do této doby zůstaly nepovšimnuty.

Softwarová výbava

Samotný operační systém, možnosti jeho nastvení atp. nejsou nic, co bych z linuxu a grafického prostředí Plasma neznal. Je zde prohlížeč souborového systému, ovládací centrum s nastaveními, adresář „etc“ s nastavením služeb atp.

Určitým způsobem velkou úlevou pro mě bylo, že vestavěné aplikace pro elektronickou poštu Mail, psaní dokumentů Pages a tvorby tabulek Numbers jsou dobře použitelné a plně nahradily rozsáhlý balík OpenOffice, který jsem ne úplně rád používal. Nevýhodou programů od Apple je pouze použití proprietárního formátu pro ukládání dat a nekompatibilita s ODS a ODT soubory, která zřejmě nejde nějakým způsobem doinstalovat. Se zákazníky ale vždy vyměňuji PDF, DOC a XLS soubory, takže nekompatibilita mou pracovní činnost zasáhla pouze okrajově.

Byla změna dobrý tah?

Zatím mohu říci jednoznačně ano. Hardware MacBooku, výdrž, naprostá nehlučnost, perfektní display, perfektní touchpad a klávesnice s ultranízkým zdvihem jsou všechno v mém případě velmi vítané a pozitivní vlastnosti. Operační systém unixového typu mě v mém způsobu práce nenutil se učit nové způsoby zacházení s počítačem. A hlavní benefit, údržba systému se ztenčila na pouhopouhé stisknutí tlačítka „aktualizovat“.

Ve výsledku, neměnil bych.

Ale zanevřel jsem na linux? Ani náhodou, možná už ho nepoužívám pro vyřizování běžné agendy a každodenní práci programátora, ale běží na všech našich serverech a běží naprosto spolehlivě.